logo Roman Neckář

Jak se postarat o ptactvo v zimě

26. 12. 2016 22.36

Ptačí druhy, které se u nás vyskytují během podzimu odlétají do oblastí s příznivějším podnebím a dostatkem potravy. Ti kteří u nás na zimu zůstávají rádi přijmou drobné přilepšení, především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou.

Na krmítku je nejdůležitější stříška, aby potrava nezapadala sněhem nebo nezvlhla, také je potřeba k okrajům připevnit zábranu aby ji vítr nesfoukl.

Krmítko umístíme na volném prostranství, na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 metry od nejbližšího stromu.

Co patří na krmítko:

ovesné vločky, strouhaná suchá houska, strouhaná mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Nikdy nedávejte na krmítko zkažené krmivo, ptáky nikdy nekrmte těstovinami, slanými a kořeněnými nebo uzenými výrobky ani přepáleným lojem.

Jako potravu mají nejraději: 

vodní ptáci - kachny, labutě, lysky, rackové: měkké pečivo, pečivo nesmí být tvrdé, mohlo by zranit jícen a mělo by být rozdrobeno na menší kousky.

strakapoudi: lůj nebo tukovou směs

pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci, kosi: semena plevelů a obilovin

sýkory, brhlík, šoupálek, mlynařík: olejnatá semena, lůj, tuková směs

kosi a kvíčaly: plody nejrůznějších bobulovin, jablka

Kdy začít krmit?

S krmením je možné začít již začátkem listopadu. Krmivo ze začátku podávat pravidelně v menších dávkách. Přikrmovat můžeme až do konce března.

pták v zimě